I mange år hørte man om, hvordan den danske produktion af nye serier til Anders And & Co. var styret af et sæt regler, der hæmmede fortællelysten og forbød alt muligt – en kodeks, der var meget strengere end Disney-studierne andre landes produktion af Disney-tegneserier.

På mange måder var den helt ikke så slem, som rygterne sagde, men da den begyndte at sive ud blandt tegneseriefans, blev det klart, at mange af reglerne var tåbelige og unødvendige – og at der egentlig også var tale om et tidligt bud på politisk korrekthed.

“Undgå ideer, der lægger skolen for had.“Undgå afsindige opfindelser”

Reglerne skyldtes den legendariske og nok også berygtede redaktør Carsten Jacobsen, der i 1970 satte dem på papir. Først 10 år senere begyndte man at løsne, da nye redaktører indså, at de var umulige at arbejde med.

Men nu kan man – hvis man bruger lup – læse en del af reglerne, for sørme om Andeby Posten ikke har trykt dem i det nummer, der fulgte med Anders And & Co nr 12/2022. Det er forrygende læsning, og fantastisk, at Egmont – som i dag hedder Story House – er blevet så seriøse og fan-orienterede, at de ikke længere lægger låg på den slags.

Faktisk er Andeby Posten, der udkommer månedligt, proppet med gode sager, artikler, information og sjældenheder – redaktøren Svend Skytte er både en engageret fan og en god formidler, og man ser efterhånden frem til hvert nummer – som f.eks. når Niels Houlberg Hansen i artikler og med illustrationer fra arkivet bringer nyt og historisk frem i lyset.

Det nyeste nummer indeholder også en fin artikel om den italienske tegner Romano Scarpa (1927-2005), som skabte en berømt bifigur, nemlig Mary Moseand, set første gang i en Jumbobog i 1969.

Men hvor Scarpa-portrættet er noget, man kunne forvente, havde jeg aldrig troet, at Carsten Jacobsens regler for Anders And-historier ville blive trykt i en officielt udgivelse. En milepæl – og et tegn på, at Egmont, som jo har forvaltet Anders And-tegneserier siden 1949, ikke blot ser på Disney-serierne som et kommercielt produkt – men også som rednyrket kulturarv – men skønhedspletter og kontroverser.

Man glæder sig til bogen om de danske Andebyskabere, som udkommer ved påsketid i år!

Andeby Posten

nr. 03/22

Tillæg til Anders And & Co. nr. 12/2022

Redaktør: Svend Skytte