Hver uge finder redaktionen en glemt eller overset perle, som vi gerne vil anbefale. Gammel eller ny. Succes eller fiasko. Bare noget, der er tilgængeligt, og som vi ikke synes, man skal gå glip af.

I denne uge: Mystisk musik mellem klippetoppe

Med i Anders And & Co. nr. 14, som udkommer 5.april 2018.

I hver ny udgave af Anders And & Co. møder man aktuelle forfattere og tegnere, der ofte imponerer med opfindsomhed, fine tegninger og fortælleglæde. Men så er der pludselig en Carl Barks-historie med, og man må endnu engang sande, at mesteren er….den bedste.

Således denne uges udgave. Blandt fantastiske nye tegnere som nordmanden Arild Midthun, hollænderen Sander Gulien og spanieren Tony Fernandez finder man så en 10-siders Carl Barks-historie fra 1959, Cave of the Winds, eller Mystisk musik mellem klippetoppe. Og så ser man igen, hvor enestående dygtig, han var.

Historien er ikke en af de kendte, kanoniserede. Men den er virtuos – og ganske aldeles gal. Et eventyr, hvor Joakim von And i panik gemmer sine penge – omsat til en afart statsobligationer (som oversætteren Sonja Rindom kalder sparebeviser, et kortvarigt fænomen fra 50’erne) – langt væk i nogle bjerghuler, der imidlertid er forbundne, så de gennemblæses af vinden og derfor ikke kan holde på papirerne.

På 10 sider får Carl Barks serveret problemet, løsningen, rejsen til hulerne og en dramatisk (og helt igennem urealistisk) slutning. Undervejs er der tilmed plads til mindre, men dybt originale gags – som når Georg Gearløs finder løsningen på et problem ved at skrive det på et stykke papir, som han koger sammen med et leksikon, og derefter tilsætter et tøralfabet. Væsken hældes ud på klatpapir, og her står så løsningen.

Der er en klarhed og enkelhed i tegningerne, som med de subtile, men hele tiden bevidste kompositioner og billedvinkler skaber et vidunderligt dragende resultat. Med genoptrykket af denne historie, der første gang kom på dansk i 1962, midt i det hele bliver det endnu engang klart, at det er denne mands tegninger, der har skabt Anders And-bladets klassiker-status.

Alt dette er jo helt banalt. Men prøv selv at købe ugens Anders And-blad (nr. 14, udkommer 5.april). 34,95 kr. er måske dyrere end i gamle dage, men 10 siders Barks er alle pengene værd. Og denne historie har ikke været i bladet siden 2004.

 

Mystisk musik mellem klippetoppene (Cave of the Winds)

Tegnet 1959, første gang udkommer 1960

Udover Onkel Joakim og Georg Gearløs medvirker også Bjørne-Banden i fin form og LIlle Hjælper, der har en flot scene, hvor han øger Gearløs’ honorar for ideen fra 10 til 100.000 kr. Måske en kommentar fra Barks til de ringe honorarer for idéarbejde af den type, han selv lavede.

Flere af tegningerne er klassiske, som den af Georg Gearløs, der som en anden gadesælger kommer kørende med sin vogn og råber “Inventions! Inventions! Who wants a nice fresh invention today?”

 

 

.